Filmy, které by jste měly vidět než zemřete – 3 část

A máme ti třetí část filmů, které by jste měli vidět, než zemřete. Ještě určitě vyjde 4 část. To jestli bude tento typ článku pokračovat, tak záleží jen na vás. Takže pokud chcete, aby takové články na stránkách zůstaly a dostaly jsme se k filmům z posledních let, tak musíte na tyto články nějak reagovat a prostě mi dát vědět. Protože vytvořit takový článek mi dá zabrat a potřebuji vědět jestli to má nějakou cenu a někdo to čte a nebo to je zbytečná práce, ale to jistě chápete. Takže vám přeji příjemné počtení a těším se na vaše reakce.


7. film
Pan Smith přichází
(Mr. Smith Goes to Washington)
Drama
USA, 1939, 129 min
Režie: Frank Capra
Hudba: Dimitri Tiomkin
Hrají: James Stewart, Jean Arthur, Claude Rains

Frank Capra v tomto filmu znovu ukazuje své oblíbené téma o vítězství dobra nad zlem a triumfu venkovana nad městem. Americký Kongres marně protestoval proti uvedení tohoto filmu, který se stal hodně populárním. Aneb příjemný snímek se skvělýma hereckýma výstupama. Možná si hlavní postavu nezamilujete, ale přesto to je snímek, který patří k těm které by jste si neměly nechat utéct.

Zajímavosti:

 • Zvolen Americkým filmovým institutem (2006) jako pátý nejinspirativnější film všech dob a mezi nejlepšími filmy všech dob si vysloužil 26. místo (2007).
 • Film byl zakázán mnoha evropskými fašistickými státy, které se obávaly toho, aby lidé neviděli, jak demokracie vskutku funguje.
 • Film byl zakázán v Německu, Itálii, Sovětském Rusku a Španělsku. Podle Franka Capry byl film také zakázán v mnohých dalších evropských zemích, protože nevyznával oficiální ideologii.
 • Frank Capra dostával během let hodně dopisů od lidí, které film inspiroval k pozvednutí politiky.
 • Scény, kdy si James Stewart obdivně prohlíží památky Washingtonu byly ?ukradeny?, jelikož Americká správa parků nepovolila jejich natáčení.
 • Román, podle kterého je film natočen se jmenuje „The Gentleman from Montana“, ale stát není ve filmu vůbec zmiňován.
 • Ani republikáni ani demokraté nejsou ve filmu zmíněni.
 • Poslední film před tím, než ve Francii vešel v platnost zákaz promítání amerických filmů, byl právě Pan Smith přichází.
 • Aby udělal svůj hlas ochraptělý, vysoušel si James Stewart hrdlo bikarbonátem sodným.
 • Levá strana Jean Arthur byla považována za její „lepší“. Kamkoli tedy přišla, musela být snímána pouze z levé strany.
 • Jedním z důvodů, proč chtěl Frank Capra natočit tento film byla touha z překonání ztráty svého nezletilého syna, který zemřel na následky odnětí mandlí.
 • Konec filmu byl původně mnohem delší a zahrnoval Smithovu cestu domů.

 

8. film
Jih proti Severu
(Gone with the Wind)
Drama / Válečný / Romantický
USA, 1939, 238 min
Režie: Victor Fleming, George Cukor, Sam Wood
Hudba: Max Steiner
Hrají: Clark Gable, Vivien Leigh, Thomas Mitchell

Nejspíš jste o tomto filmu slyšeli, ale nejspíš neviděly, to by jste však měly napravit. Jedná se o film podle knižní předlohy Jih proti Severu (anglicky Gone with the Wind) od Margaret Mitchellové, která ho začala psát poté co zranila kotník a nemohla pracovat. její muž jí poradil ať místo čtení napíše vlastní knihu. Filmová práva na knihu koupil David O. Selznick, hned po té co román vyšel. Pak nastalo dlouhé hledání herečky, která ztvární Scarlett O´Harové. Nakonec se jí stala neznáma angličanka Vivien Leighová. Natáčení započalo v roce 1938 a trvalo téměř rok. Světová premiéra proběhla v roce 1939 v Antalntě. Film získal neuvěřitelných 8 Oscarů a k nim dvě zvláštní ocenění a to už mluví za vše.
Film se odehrává na jihu Spojených států v době americké občanské války (1861?65) a několik let poté.

Zajímavosti:

 • Ve skutečnosti film natáčel i režisér B. Reeves Eason, hlavně akční pasáže z hořící Atlanty
 • Film stál 3 700 000 dolarů. Autorka předlohy Margaret Mitchell dostala 50 000 za filmová práva + 50 000 při uvedení do kin.
 • Ve Velké Britanii zaznamenal film rekord v době promítání v jednom kině: 4 roky a 29 týdnů.
 • Trvalo dlouho než Clarka Gableho přemluvili pro plačící scénu, kdy se dozví, že Scarlett potratila. Bál se ohrožení mužné image.

 

9. film
Příběh z Filadelfie
(The Philadelphia Story)
Komedie / Romantický
USA, 1940, 112 min
Režie: George Cukor
Hudba: Franz Waxman
Hrají: Cary Grant, Katharine Hepburn, James Stewart, John Howard

Film, který je nezapomenutelný se skvělýma hereckýma víkonama. I v dnešní době dokáže pobavit.
Snímek pojednává o zámožné podnikatelce z Philadelphie, Tracy Lord, krátce po svatbě vyhodí z domu svého světáckého manžela C. K. Dexter Havena. O dva roky později si má vzít George Kittredge. Mezitím Dexter našel práci v bulvárním časopise Spy. Těsně před svatbou, tedy přesněji den před ní přijede Dexter, pisálek Mike Connor a fotografka Liz Imbrie do Tracyina sídla, aby svatbu překazily, takže si dokážete představit, že to bude zábava.

Zajímavosti:

 • Všichni, kdo v Příběhu z Filadelfie hráli, předvedli výkon, jejž mnozí kritikové označili za jejich nejlepší v celé kariéře.
 • Během scény, kdy je James Stewart opilý, můžete spatřit jak se Cary Grant směje, škytavka totiž byla okamžitá Stewartova improvizace.
 • O film mělo zájem snad každé filmové studio, ale nikdo nechtěl obsadit Katharine Hepburn.
 • Film byl natočen za osm týdnů.
 • Premiéra filmu byla v prosinci 1940 a film lámal kasovní rekordy všude, kde se objevil, a to včetně Radio City Music Hall, kde porazil i do té doby finančně nejúspěšnější film historie, Sněhurka a sedm trpaslíků (1937). Příběh z Filadelfie vydělal v Radio music Hall nakonec přes 600 000 amerických dolarů, což bylo víc než polovina celkového zisku divadelní verze příběhu, kterou utržili na Broadwayi.
 • Cary Grant souhlasil s hlavní rolí, pokud mu společnost MGM zaručí v titulcích jméno před Katharine Hepburn a jeho obvyklý honorář zvýší na 137 500 amerických dolarů, tedy téměř dvojnásobek toho, co měla dostat Hepburn.
 • Virginia Weidler, která hrála Dinah, byla dětskou hvězdou, která se na filmovém plátně objevila již ve čtyřech letech. Tento film byl její 35. Její filmová kariéra však skončila v roce 1943, kdy jí bylo 16 let. Zemřela v roce 1968 v 41 letech.
 • Informace o honoráři Caryho Granta se objevila v novinách, a tak Grant oznámil, že celý výdělek věnuje Britskému fondu pro oběti války, čímž si zasloužil velkou slávu. Podle daňového úřadu daroval Grant nakonec přesně 62 500 amerických dolarů, což byla částka po sražení daní a zaplacení ostatních nákladů na natáčení.

Pořadí snímky není zas tak důležité, do daných příspěvků se je snažím řadit, tak aby v sobě měly aspoň nějakou podobnost. Jelikož tohle není školní výuka, tak nezačínám základníma filmama a nepostupuji dál odborně. Nedržím se žádným podobných knížek, ale faktu a dobrého vkusu. Protože některé věci jsou prostě takové.

Comments

 1. krásně napsané 🙂 Jinak děkuju moc za komentáře a návštěvnost a pokud chceš,můžeš
  se přihlásit do netradiční giveaway 🙂

 2. Z těchhle filmů jsem zatím viděla jen Gone With The Wind… je to úžasné. Čtyři hodiny jsem nemohla spusit z televize oči 😀

 3. ja moc na takéto filmi niesom.. aj ked milujem hriešni tanec a molin rouge. sorry neviem ako sa to správne píše. 🙂
  btw.: nepoznáš ešte niekoho ohladom tých dizajnov.? 🙂

 4. A odkud to bereš ty filmy? 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: