Filmy, které by jste měly vidět než zemřete – 1 část

Tento typ článku pod tímto názvem se na blogu ukazuje poprvé, pokud se vám bude líbit a následující podobné články také, tak napište. Podle toho se rozhodnu jestli s tímto druhem článků budu pokračovat.

Dnes vám tedy představuji 3 filmy, které by jsme měli shlédnout než zemřete. Jsou to snímky s nepopiratelnou kvalitou a skvělými hereckými výkony. Takže doufám, že se na ně podíváte a dáte vědět. Předem chci upozornit, že tyto články jsou spíše pro starší, protože mladší nemusí tyto filmy zatím bavit.

P.s. Nelekejte se toho, že nejsou barevné, protože i černobílé filmy mají své kouzlo. Ani se nelekejte toho, že jsou němé. Protože němota je relativní, aneb začínáme od píky.

 

1. film
Upír Nosferatu
(Nosferatu)
(Nosferatu, eine Symphonie des Grauens)
Německo, 1922, 94 min
Režie: Friedrich W. Murnau
Hrají: Max Schreck, Greta Schröder, Ruth Landshoff
Expresionistický německý film, který natočil skvělý režisér F. W. Murnau na motivy románu Brama Stokera Dracula. režisér však nezískal práva na román, ale přesto snímek natočil. Jen pozměnil jména postav a lehce děj. Soudní spor však nastal a studio spor prohrálo a mělo všechny kopie filmu zničit to se však nepodařilo jelikož jich už bylo příliš mnoho a film se rychle distribuoval a získal si na velké popularitě. Díky tomu se můžeme taky podívat na úžasný umělecký snímek, který patří ke klenotem filmového světa a to nejen německého.

Zajímavosti:

 • Postava Nosferatu je ve filmu vidět dohromady 9 minut.
 • Režisér filmu F. W. Murnau shledal, že Max Schreck je v reálném životě překvapivě ošklivý, takže stačí, aby mu přidal větší uši a falešné zuby a víc ho nemusel maskovat.
 • Ve Švédsku byl až do roku 1972 film zakázán kvůli nadměrné hrůze.
 • Film je zařazen na seznamu „nejvýznamnějších filmů“, který vydal Vatikán v roce 1995 na přání papeže Jana Pavla II. Nachází se v kategorii filmů, které jsou významné svou uměleckou hodnotou.
 • Předpoklad, že sluneční světlo je pro upíry smrtelné, hojně využívaný v populární kultuře, je postaven na tomto filmu.
 • Mnoho scén, ve kterých se objeví hrabě Orlok bylo filmováno během dne, kdy je vidět černé na bílém. To bylo opraveno v oficiální verzi filmu, kde byla noc zabarvena do modra.
 • Film byl natočen mezi srpnem a říjnem 1921.
 • Slavný film, který přivedl kvůli autorským právům studio Prana Film k bankrotu.
 • V různých anglických verzích má Hutter různá jména: někdy se jmenuje „Thomas“, jindy zase „Jonathon“. Jeho žena je někde uváděna jako „Ellen“, jinde zase jako „Nina“.
 • Původní kopii vlastnil německý sběratel díla Maxe Schrecka Jens Geutebrück.

 

2. film
Kabinet doktora Caligariho
(Das Kabinett des Doktor Caligari)
Německo, 1920, 71 min
Režie: Robert Wiene
Hrají: Werner Krauss, Conrad Veidt, Friedrich Feher
Hororový expresivní německý film, který svými uměleckým pojetím je nezapomenutelný snímek. Takovéhle filmy najdete jen v Německu, protože jejich expresionismu ve filmu je úžasný. Není se tedy čemu divit že film se stal nejvýznamnějším dílem expresionistické kinematografie a měl velký vliv na film noir a další hororové filmy.

Zajímavosti:

 • Kabinet Dr. Caligariho je považován za první opravdu hororový film všech dob.
 • Několik týdnů před premiérou filmu byly po Berlíně vyvěšeny plakáty s nápisem „Du mußt Caligari werden!“ („Musíte se stát Caligarim!“). Na plakátech nebyla sebemenší zmínka o tom, že se vztahují k připravovanému filmu.
 • Scénárista Hans Janowitz psal hlavní ženskou roli pro svou přítelkyni Gildu Langer, ta však krátce před natáčením zemřela, a tak ji hrála Lil Dagover.
 • Když byl film v dubnu 1921 uveden v newyorském Capitol Theater, někteří diváci údajně pískali a žádali zpět vstupné.

 

3. film
Poslední štace
(Der Letzte Mann)
Německo, 1924, 77 min
Režie: Friedrich W. Murnau
Hrají: Emil Jannings, Maly Delschaft, Max Hiller, Harald Madsen, Carl Schenstrom, O. E. Hasse
Opravdu jedinečná psychologická studie tragédie jedince, která nám ukazuje jak z toho nejvyššího bodu pro danou osobu mohl klesnout. Stárnoucí hotelový portýr bral svou práci velmi vážně. Velmi si zakládá na své prcáci a uniformě, která je pro něj velkým významem, ale i čas na něm pracuje a je donucen opustit svou práci a prožívá pád, při kterém si sedne až na samotné dno. Film, který může mnoho lidem v dnešní době připadat nudný, v sobě ukrývá víc než by se na první pohled řeklo.

 

Zajímavosti:

 • Režisér Murnau a scénárista Mayer chtěli původně film ukončit smrtí vrátného v koupelně. Manažeři v UFA je však donutili k onomu cynickému epilogu.
 • Poprvé v historii filmu byla použitá ruční kamera.
 • Murnau se pokoušel natočit film pokud možno bez použití jakýchkoli textových vysvětlivek. Proto v něm scházejí titulky a i všechny nápisy, které se ve filmu objeví (na plakátech apod.) jsou psány smyšleným jazykem.
 • Když se ve filmu objeví titulky, tak jen pro vykreslení situace, nikdy ne místo dialogu.

Pořadí snímky není zas tak důležité, do daných příspěvků se je snažím řadit, tak aby v sobě měly aspoň nějakou podobnost. Jelikož tohle není školní výuka, tak nezačínám základníma filmama a nepostupuji dál odborně. Nedržím se žádným podobných knížek, ale faktu a dobrého vkusu. Protože některé věci jsou prostě takové.

Comments

 1. Pekný výber a rozhodne sú to filmy, ktoré sú na mojom zozname. Nosferatu som dokonca aj raz mala na DVD, ale asi po 15tich minútach mi to seklo a nepohlo sa, takže napokon z toho nič nebolo 😦

 2. Ahoj maš u me diplom:D

 3. neznám ani jeden z těch filmů, ale určitě si je najdu na netu a kouknu 🙂

  • Určitě se na něj mrkni, ale nenenech se na začátku odradit. Protože hlavně ten poslední film může působit nudně, přece jen člověk není už zvyklý na takové snímky, ale přesto stojí za to se na ně podívat. 🙂

 4. Oj, no, filmy to jsou rozhodně zajímavé… ale, bohužel, ne dle mého vkusu. Ne tím, že jsou černobílé, černobílé filmy já ráda, ale žánr mi nějak nesedí… (Ale to je jen můj názor 😉 Určitě se najde někdo, komu se líbit budou 😉 )Ale jinak, je to dobrý nápad! Tenhle typ článků… určitě ještě nějaké podobné napiš!

  • Jasně žánr ti nemusí sedět, to na kvalitě filmi nic nemění. Každý máme jiný vkus, proto jsem taky budu dávat žánrově rozdílné filmy a ne jen c ose mi líbí. Je třeba dost filmů co jsou prostě dobrý atd, ale taky mi nějak nesedí. 🙂 Navíc třeba ti ten film nesedí teď a za pár let ano a opačně. P.s. asi píší zmateně, ale už jsem 24 nespala a jsem totálně unavená.

 5. Ani jeden som ešte zatial nevidela ale skúsim si na to predsa nájsť čas :).. aj keď moc zaujímavo nevypadajú ale nesúď knihu podla obalu 🙂 🙂

 6. Ja by som ešte odporúčala Hlad (Hunger). Tiež je to jeden starý upírsky film s Davidom Bowiem.

 7. 😀 “ Nelekejte se filmů , protože nejsou barevné “ … A kruci , černobílé filmy .. ? Uh, tak to bude oříšek…. x-) No dobře, podívám se alespoň na obrázky.. Hmm.. vypadá to na horory.. Tak jo, kousek si přečtu.. na motivy románu, hororový film, psychologická tragédie.. Psycho, no tak to je něco pro mě.. 😀 Po shlédnutí pokoje 1408 jsem s psycho filmy v těžkém rozporu.. 😀 Tak uvidíme, možná… někdy.. x)

Trackbacks

 1. […] komentáře RM – Lucifer´s Angel on Chocolat (Čokoláda)RM – Lucifer´s Angel on Filmy, které by jste měly vidě…Le fille Ash on Drobností co mam ráda II.Lin on Drobností co mam ráda II.mary-kate33 […]

 2. […] Filmy, které by jste měly vidět než zemřete – 1 část Rate this: Share this:FacebookTwitterPrintLinkedInMoreRedditDiggStumbleUponLike this:LikeBe the first to like this post. Filed Under: Filmy co máte vidět, Tipy Tagged With: 1939, 1940, Cary Grant, Clark Gable, Claude Rains, James Stewart, Jean Arthur, Jih proti Severu, John Howard, Katharine Hepburn, Mr. Smith Goes to Washington, Pan Smith přichází, postaday2011, Příběh z Filadelfie, The Philadelphia Story, Thomas Mitchell, Vivien Leigh « Nina Dobrev […]

 3. […] Filmy, které by jste měly vidět než zemřete – 1 část Rate this: Share this:FacebookTwitterPrintLinkedInMoreRedditDiggStumbleUponLike this:LikeBe the first to like this post. Filed Under: Filmy které musíte vidět, Tipy Tagged With: 1939, 1940, Cary Grant, Clark Gable, Claude Rains, James Stewart, Jean Arthur, Jih proti Severu, John Howard, Katharine Hepburn, Mr. Smith Goes to Washington, Pan Smith přichází, postaday2011, Příběh z Filadelfie, The Philadelphia Story, Thomas Mitchell, Vivien Leigh « Nina Dobrev Which Californication Character Are You? » […]

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: